Pütün TÜRKler qerindashtur!

Ey Tengri Tağlirida tuğulup bu ziminda at çapturğan teleylik Ovçi . Yürekliring de kopuz çalğan Ata korkut rohluq Bilge. bir künde dölet yıqitip, bir keçide hanliq qurğan jengçi yigit.menggü taşlar yezip abide qilğan Bilgehan`ning nevrisi.Kök bayraqlarğa böre süretlırini çüşürüp, kökke yetküçe tikligen jesür kişi. Qorqunçaqlarğa seddiçin sıpilini saldurğan Mete han`ning ve ular`ning Astanisini qiriq kişi bilenla basturğan Kürşad`ning nesıbidin kelgen uluğ Türk ,sözlerim sang`adur.

Bügün dunyadiki nurğun milletler`ning nesli yoqalğan bolsimu, biz TÜRKler dölet qurduq ve inaqliqimiz`ni saqlavatattuq.Ming yillar burun, Honlar ve Köktürler bilen TÜRK namini pütün ziminğa jakarliğan ve dunya hökümranliqiğa ige bolduq.Mavi kök çıdirimiz,quyaş`ta bayriqimiz bolğanti.Küçimizni paqat - bilikimiz`ning küçlük, qeliçimiz`ning keskin boluşi bilen ayrimayttuq.Uluğ Örüp-Aditimiz, işençimiz, dölitimiz`ge bağliqliqimiz ve şanliq medeniyitimiz bizni başqa milletlerdin üstün qilatti.Mahmut Qaşqiri bovimiz`mu: (Tangri`ning dölet Quyaşini TÜRK burçi qilip yaritip ve ular`ning ustige alemdiki pütün çaqnap turğan nurlar`ni aylandurğinini kördüm,Tengri ularğa TÜRK namini berdi ve ularni yer yüzige Vali qildi) dep Türkler`ning Mubarek namini ming yil burun bizge bildurgenti.

Ikkinçi köktürk dölitide TÜRK nesebilik pütün kişiler tek bayraq astida toplağanti ve keyinkiside Türk köçmenliri bilen qandaşlar zimini`ning başqa bölgirilige yeyilişqa başlidi.Birbiridin ayrilip qalğan kerindaşlar`ning arisidiki masilen,Ruslar,Hitaylar ve saniğusiz duşmenler`ning bizlerni bölmek üçün qilğan tirişçanliqliri artti. Ruslar dediki: (Siler TÜRK emes, siler Kirğiz,Azeri,Tatar... bolisiler ) dep ve ilk başta mubarek tilimizni parçilidi.Her Türk şivesi üçün uydurma yasap bir kançe til qurulmusini meydanğa keltürüp,tilimiz`ni tamamen ayrim ayrim qildi. Ağzimizdiki ana süti`dek pak bolğan Türkçimizni bölüp, yigirmidin köp türge bölgen Ruslar, ming yillarçe Örüp-Aditimiz ve medeniyitimizni de yoqatmaq üçün kolidin kelginini qildi.

Türk dunyasi üstide oyniğan pütün oyunlar,türklük kuyaşini her bir ötken künler ajizlaşturdi. ( İl gider,Töre kalir - Ölke yoqilar,Örup-Adet kalar) deduk,amma Örup-aditimiz`mu bozuldi. Kirğizistan, Özbekistan, Azerbaycan, Türmenistan, Kazakistan, Tataristan, Gagauzya, Yakutistan, Çuvaşistan, Başkurdistan... 'diki Türkler`ning bir qismi,Türk emes ikenlikige işendi ve bular bügünki dunyada yaşavatqan 300 milyonğa yeqin kerindaşlardin haversiz yaşaşqa başlidi.Bu yatlişişlar ahirida Türk ölkeliri ( yat ölkeler ) halige keldi.Paqat Toüra sozni Bilgehan`ning meng`gü taşlirida izdengenler,ejdatlirimiz`ning 1300 yil burun bizge :( Ey Türk Milleti,üstimizdiki asman çokmigiçe, astimizdiki kavak yerler tinmigiçe,sening eling`ni Örup-aditing`ge kim bozğunçiliq qilidu?)

Pütün ayrimçiliqlar,köng`lümizdiki Türklük aşiğini yiqitmidi, qapmu`qarşi ,yüreklirimizdiki bu büyük ateş tehimu lavuldidi,1990-yili beşida qerindaşlirimiz`ning azat boluşi bilen,Uluğ Türk birlikige ulaşqan künimiz,çuşlirimizni riyalliqqa aylanduruşqa başlidi. Bügün,sümürgüçi döletler`ning deqqiti yürtlirimizni qogdimaq`ning ve TÜRK namini ming yillarçe davamlaşturmaq üçün, kalgusige bel bağlap yetişmek`ning bir tek yoli pütün TÜRKler`ning arimizdiki ayrimçiliqni tügitip, birlik quridigan`liqini bildi. bu uluğ ölke, biz TÜRKler üçün kalgusi`ning açquçisi,yurtlirimiz`ning amanliki üçün Türk küçliri`ning ve azatliqimiz`ning birinçi qadimidur.

Türk dunyasi içide yaşaydiğan Türk boluş supiti bilen,qaysimiz`ning Oğuz ,qaysimiz`ning Qipçaq,( sen kim?) dep soruğunida ( Türk men) dep javab bergen qerindaşlirimiz (Türkmen) bolup qalğan.Qaysimiz KökOğuzlar`din kelgen ( Gagauz) Türkliridin.Oğuz Türkleri atliri bilen Anatoliye`ge keptumiş,paqat Kirğiz Türkleri atlirini kesip yegini üçün Ejdadimiz`ning Yürti bolğan Tengri tağlirida kaptumiş, Baş Kurt biz, Kazak yene biz, Biz ,Bir qetim olup Ergenekon`da ming qetim tirilgen Köktürkler biz! Biz, bir qazanda pişqan aş,bir derehte ösken yoğan bir dereh`ning şahliri biz.

Ejdatlirimiz Altaylarda olturup,Ötüken`de Uruş qiliptumiş,Issiq Köl kabi qimiz seğip,Ala tağlar`dek goş yeptumiş,Toylar tüzüp,ana yurtni şatliqqa toldurmuş.paqat zamanida bir ölüp,ming tirilişni burç dep biliptumiş. (Rahet yetip ölmek ajep bolar azap,qanliq,aççiq boyliri bizge bolur mazar) digen idiye bilen qozgilip, tömur tağlarni eritip, tomurlirimiz`diki asli qan`ning bügünge qader sap boluşini saqlaptumiş.

Hazir,ming yillarçe saqlap bügün`ge qader davamlaşturup kelgen Örüp-aditimiz,tilimiz,aslimiz,yani pütün Türklük qimmitimiz`ni kelgusigiçe sap bir şekilde saqlaşqa bel bağliğan bolup,bu yuz yilda yaşiğan Türkler boluş supiti bilen bizlerge eng büyük burçni zimmimiz`ge aldurdi.Eger bir küni Tangri Tağliri`ning çoqqisida Oğuz han`ning çidiriga kirip ,uning çidirida olturğan Kürşad kabi nurğun erler`ning aldida tizlinip hiyal qilsaq, Ejdatlirimizdin devir alğinimiz da böre başliq bayriqimizni qoldin qolğa ötküzmeke erziydu.Eger Altaylarning beşida vuliğan bir böre veyaki ana yurt`ning kök yüzi üstudiki bir bürküt bolmaqçi bolsaq,avval bir böridek yol körsetkuçi ve bir bürküt`dek ötkür közlük boluşimiz kerak.

Uluğ Tengri ,Türk dunyasidiki qerindaşlik mehrining bağlinişini küçlinişige ve qerindaşliqimiz`ning küçi bilen Türklük rohini ahirğiçe davamlaşturişimiz`ni tileymen.

Tangri Türkler`ni her zaman aman qilsun!

Yorum Yaz Yazdır

 


Bir Lehçe
Seçin.Yorum Yazın!
Türk Birliği
Ortak Dil

Türküler


Ağelimizi
1.425.803
kişi ziyaret etti.

Bu ağeli, Türk dünyası kardeşliğini bütün Türklere duyurabilmek amacıyla açılmıştır. Yüreğinde bir damla olsun Türklük sevgisi bulunanların, bu ağelini mümkün olduğunca çok Türk'e ulştırması bütün dünya Türklüğü adına iyi olacaktır.
Ağelinin bütün hakları, yüce TÜRK ulusuna aittir. İçeriği gönlünüzce kullanabilirsiniz.

İletişim